| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Card Type: | Non Specified - Dual Edge |
| Gender: | Female |
| Number of Positions/Bay/Row: | 116 |
| Number of Positions: | 232 |
| Card Thickness: | 0.062" (1.57mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Read Out: | Dual |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder, Staggered |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Type: | Hairpin Bellows |
| Color: | Black |
| Flange Feature: | Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ABB117DHADSullins Connector Solutions |
CONN EDGE DUAL FMALE 234POS .050 |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ABB118DHADSullins Connector Solutions |
CONN EDGE DUAL FMALE 236POS .050 |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ABB119DHADSullins Connector Solutions |
CONN EDGE DUAL FMALE 238POS .050 |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ABB11DHADSullins Connector Solutions |
CONN EDGE DUAL FMALE 22POS 0.050 |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ABB12DHADSullins Connector Solutions |
CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.050 |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ABB14DHADSullins Connector Solutions |
CONN EDGE DUAL FMALE 28POS 0.050 |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ABB16DHADSullins Connector Solutions |
CONN EDGE DUAL FMALE 32POS 0.050 |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ABB17DHADSullins Connector Solutions |
CONN EDGE DUAL FMALE 34POS 0.050 |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ABB18DHADSullins Connector Solutions |
CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.050 |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ABB19DHADSullins Connector Solutions |
CONN EDGE DUAL FMALE 38POS 0.050 |
In Stock: 0 $0.00000 |