| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.162" (4.115mm) |
| Length - Stack Height: | 0.906" (23.012mm) |
| Length - Tail: | 0.162" (4.115mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-07-13-T-Q-200-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-13-T-S-1000-115-002Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-13-T-S-700-140Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-13-T-S-788-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-13-T-T-200-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 21POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-13-T-T-906-162Samtec, Inc. |
CONN HDR 21POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-13-T-T-906-162-001Samtec, Inc. |
CONN HDR 21POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-13-TM-D-616-142-001Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-13-TM-D-906-162-001Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-13-TM-S-520-110-006Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |