| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.050" (1.270mm) |
| Length - Stack Height: | 0.550" (13.970mm) |
| Length - Tail: | 0.135" (3.429mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-07-09-TM-S-575-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-10-F-D-200-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-10-F-D-200-230Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-10-F-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-10-F-D-251-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-10-F-D-290-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-10-F-D-300-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-10-F-D-325-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-10-F-D-350-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-10-F-D-374-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |