| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.235" (5.969mm) |
| Length - Stack Height: | 0.440" (11.176mm) |
| Length - Tail: | 0.055" (1.400mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-07-09-S-D-445-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-S-D-475-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-S-D-495-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-S-D-525-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-S-D-545-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-S-D-565-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-S-D-575-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-S-D-640-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-S-Q-200-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-S-S-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |