| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.276" (7.010mm) |
| Length - Stack Height: | 0.300" (7.620mm) |
| Length - Tail: | 0.154" (3.912mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 3.00µin (0.076µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-07-09-F-D-325-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-F-D-350-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-F-D-366-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-F-D-400-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-F-D-455-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-F-D-460-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-F-D-465-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-F-D-470-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-F-D-480-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-09-F-D-485-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |