| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.236" (5.994mm) |
| Length - Stack Height: | 0.866" (21.996mm) |
| Length - Tail: | 0.128" (3.251mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 3.00µin (0.076µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-06-13-G-S-1102-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-13-L-D-822-098Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-13-L-D-906-098Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-13-L-S-925-130Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-13-S-D-750-105Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-13-T-S-590-330Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-13-T-S-785-115Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-14-F-D-1000-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-14-F-D-1100-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-14-F-D-1228-102Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |