| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.465" (11.811mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.215" (5.461mm) |
| Length - Stack Height: | 0.250" (6.350mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-06-08-L-D-275-075Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-08-L-D-285-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-08-L-D-285-SM-012Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-08-L-D-285-SM-A-012Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-08-L-D-350-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-08-L-D-355-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-08-L-D-371-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-08-L-S-224-066Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-08-L-S-230-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-08-L-S-230-110-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |