| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.430" (10.922mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.160" (4.064mm) |
| Length - Stack Height: | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Tail: | 0.070" (1.778mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 3.00µin (0.076µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-06-07-F-S-200-075Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-07-F-S-200-150Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-07-F-S-203-057Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-07-G-D-200-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-07-G-S-200-107Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-07-G-S-200-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-07-L-S-200-100-004Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-07-T-S-200-130Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-07-T-S-215-080Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-07-T-S-236-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |