| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.065" (27.051mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.375" (9.525mm) |
| Length - Stack Height: | 0.690" (17.526mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-05-20-T-D-700-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-T-D-705-130Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-T-D-709-130Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-T-D-775-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-T-D-800-106Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-T-D-820-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-T-D-835-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-T-D-860-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-T-D-875-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-T-D-940-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |