| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.065" (27.051mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.317" (8.052mm) |
| Length - Stack Height: | 0.748" (19.000mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 3.00µin (0.076µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-05-20-F-D-775-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-F-D-787-236Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-F-D-787-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-F-D-790-084Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-F-D-825-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-F-D-840-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-F-D-850-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-F-D-865-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-F-D-875-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-20-F-D-891-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |