| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.076" (1.930mm) |
| Length - Stack Height: | 1.061" (26.949mm) |
| Length - Tail: | 0.193" (4.902mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 3.00µin (0.076µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-05-19-F-D-1061-226Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-19-F-D-200-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-19-F-D-763-277Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-19-F-Q-200-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-19-G-D-1000-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-19-G-D-1030-090Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-19-G-D-200-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-19-G-D-421-126-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-19-G-D-750-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-19-G-D-750-330Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |