| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.920" (23.368mm) |
| Length - Stack Height: | 0.400" (10.160mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.800mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-05-14-T-Q-200-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-14-T-Q-640-130Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-14-T-S-1225-177Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-14-T-S-640-130Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-14-T-S-641-130Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-14-T-S-890-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-14-TM-D-1083-122Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-15-F-D-200-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-15-F-D-250-140-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-05-15-F-D-251-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |