| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.280" (7.112mm) |
| Length - Stack Height: | 0.340" (8.636mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-10-09-L-S-350Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-09-L-S-354Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-09-L-S-373Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-09-L-S-393Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-09-L-S-415Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-09-L-T-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-09-L-T-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-09-L-T-415Samtec, Inc. |
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-09-LM-S-335Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-09-S-D-235Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |