| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 30 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.530" (13.462mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.020" (0.508mm) |
| Length - Stack Height: | 0.400" (10.160mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 3.00µin (0.076µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-10-08-FM-D-240Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-08-G-D-206Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-08-G-D-220Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-08-G-D-236Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-08-G-D-240Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-08-G-D-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-08-G-D-276Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-08-G-D-310Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-08-G-D-315Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-10-08-G-D-334Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |