| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 27 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.420" (10.668mm) |
| Length - Stack Height: | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-09-09-S-T-395Samtec, Inc. |
CONN HDR 27POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-09-SM-S-450Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-09-T-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-09-T-D-276Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-09-T-D-287Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-09-T-D-295Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-09-T-D-340-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-09-T-D-395Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-09-T-D-409Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-09-T-D-410Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |