DW-08-13-G-S-748-LL
DW-08-13-G-S-748-LL
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
DW-08-13-G-S-748-LL
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Type Description
Series:Flex Stack, DW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:8
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:1
Row Spacing:-
Length - Overall Pin:1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):0.372" (9.449mm)
Length - Stack Height:0.748" (19.000mm)
Length - Tail:0.110" (2.794mm)