DW-08-13-F-Q-450
DW-08-13-F-Q-450
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
DW-08-13-F-Q-450
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Type Description
Series:Flex Stack, DW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:16
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:3
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):0.670" (17.018mm)
Length - Stack Height:0.450" (11.430mm)
Length - Tail:0.110" (2.794mm)