| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 16 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.550" (13.970mm) |
| Length - Stack Height: | 0.370" (9.400mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-08-12-T-D-450Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-08-12-T-D-590Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-08-12-T-D-610Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-08-12-T-D-645Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-08-12-T-D-662Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-08-12-T-D-698-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-08-12-T-D-710Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-08-12-T-D-745Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-08-12-T-D-758Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-08-12-T-D-788Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |