| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.220" (5.588mm) |
| Length - Stack Height: | 1.000" (25.400mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-07-19-S-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-07-19-S-S-860Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-07-19-S-T-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 21POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-07-19-S-T-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 21POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-07-19-S-T-450Samtec, Inc. |
CONN HDR 21POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-07-19-T-D-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-07-19-T-D-1110Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-07-19-T-D-1210Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-07-19-T-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-07-19-T-D-210Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |