| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Minitek® MezzSelect™, Basics+ |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 50 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | - |
| Length - Post (Mating): | 0.161" (4.100mm) |
| Length - Stack Height: | 0.481" (12.217mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold, GXT™ |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Natural |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-17-12-S-D-590Samtec, Inc. |
CONN HDR 34POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $7.10000 |
![]() |
FW-18-05-L-D-374-075-EPSamtec, Inc. |
CONN HDR 36POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 0 $7.10000 |
![]() |
FW-18-05-L-D-530-075-EPSamtec, Inc. |
CONN HDR 36POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 0 $7.10000 |
![]() |
FW-18-05-L-D-530-075-ESSamtec, Inc. |
CONN HDR 36POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 0 $7.10000 |
![]() |
FW-26-02-L-D-315-085Samtec, Inc. |
CONN HDR 52POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 0 $7.10000 |
![]() |
FW-26-02-L-D-510-215Samtec, Inc. |
CONN HDR 52POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 0 $7.10000 |
![]() |
FW-26-02-L-D-550-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 52POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 0 $7.10000 |
![]() |
FW-26-04-L-D-550-095Samtec, Inc. |
CONN HDR 52POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 0 $7.10000 |
![]() |
FW-26-04-LM-D-550-125Samtec, Inc. |
CONN HDR 52POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 0 $7.10000 |
![]() |
HW-13-11-S-D-582-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 26POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $7.10000 |