| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 18 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.830" (21.082mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.125" (3.175mm) |
| Length - Stack Height: | 0.375" (9.525mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-05-09-L-D-400-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.61000 |
![]() |
HW-05-09-L-D-315-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.61000 |
![]() |
HW-05-09-L-D-310-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.61000 |
![]() |
HW-05-09-L-D-312-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.61000 |
![]() |
HW-05-09-L-D-375-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.61000 |
![]() |
HW-05-09-L-D-390-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.61000 |
![]() |
HW-05-09-L-D-460-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.61000 |
![]() |
HW-05-09-L-D-480-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.61000 |
![]() |
HW-05-09-L-D-397-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 10POS |
In Stock: 309 $1.61000 |
![]() |
TW-03-10-L-T-380-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 9POS |
In Stock: 308 $1.61000 |