| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 5 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.456" (11.582mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.116" (2.946mm) |
| Length - Stack Height: | 0.250" (6.350mm) |
| Length - Tail: | 0.090" (2.286mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-04-12-S-S-615-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 636 $1.58000 |
![]() |
DW-04-15-L-T-245Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 635 $1.58000 |
![]() |
HW-05-12-L-D-635-060Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 634 $1.58000 |
![]() |
HW-05-12-L-D-650-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 10POS |
In Stock: 634 $1.58000 |
![]() |
HW-04-09-G-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.58000 |
![]() |
HW-04-09-G-D-355-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.58000 |
![]() |
HW-04-09-G-D-385-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.58000 |
![]() |
HW-04-09-G-D-395-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.58000 |
![]() |
HW-04-09-G-D-550-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.58000 |
![]() |
HW-04-20-L-D-748-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 594 $1.58000 |