| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.377" (9.576mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.138" (3.505mm) |
| Length - Stack Height: | 0.120" (3.048mm) |
| Length - Tail: | 0.119" (3.023mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-04-02-G-D-120-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 810 $1.58000 |
![]() |
TW-04-02-G-D-120-128Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 810 $1.58000 |
![]() |
TW-04-02-G-D-120-130Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 810 $1.58000 |
![]() |
TW-04-02-G-D-140-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 810 $1.58000 |
![]() |
TW-04-02-G-D-155-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 810 $1.58000 |
![]() |
TW-04-02-G-D-215-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 810 $1.58000 |
![]() |
DW-03-19-S-D-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 798 $1.58000 |
![]() |
TW-04-02-G-D-150-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 713 $1.58000 |
![]() |
TW-04-02-G-D-180-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 713 $1.58000 |
![]() |
EW-04-13-G-D-580Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 693 $1.58000 |