| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.320" (8.128mm) |
| Length - Stack Height: | 0.900" (22.860mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DWM-07-51-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 164 $1.47000 |
![]() |
DWM-07-51-G-S-205Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 164 $1.47000 |
![]() |
DWM-07-51-G-S-210Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 164 $1.47000 |
![]() |
HW-12-08-T-S-363-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 162 $1.47000 |
![]() |
DW-18-09-T-S-287Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.47000 |
![]() |
DW-18-09-T-S-375Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.47000 |
![]() |
DW-18-09-T-S-420Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.47000 |
![]() |
DW-18-09-T-S-450Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.47000 |
![]() |
DW-18-09-T-S-485Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.47000 |
![]() |
DW-18-09-T-S-512Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.47000 |