| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.377" (9.576mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.127" (3.226mm) |
| Length - Stack Height: | 0.150" (3.810mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-08-02-L-S-160-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 397 $1.47000 |
![]() |
TW-08-02-L-S-195-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 397 $1.47000 |
![]() |
TW-08-02-L-S-200-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 397 $1.47000 |
![]() |
DW-08-15-G-S-284-005Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 377 $1.47000 |
![]() |
DW-10-12-L-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.47000 |
![]() |
DW-10-12-L-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.47000 |
![]() |
DW-10-12-L-S-650Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.47000 |
![]() |
DW-10-12-L-S-688Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.47000 |
![]() |
DW-07-13-T-D-690Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 375 $1.47000 |
![]() |
DW-07-13-T-D-705Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 375 $1.47000 |