| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.323" (8.204mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.153" (3.886mm) |
| Length - Stack Height: | 0.120" (3.048mm) |
| Length - Tail: | 0.050" (1.270mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-06-11-S-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 586 $1.44000 |
![]() |
DW-06-11-S-S-541Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 586 $1.44000 |
![]() |
HW-04-09-LM-S-300-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 551 $1.44000 |
![]() |
DW-08-11-G-S-625Samtec, Inc. |
FLEX STACK 8POS .025" |
In Stock: 527 $1.44000 |
![]() |
DW-08-11-G-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.44000 |
![]() |
DW-08-11-G-S-570Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.44000 |
![]() |
DW-08-11-G-S-575Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.44000 |
![]() |
DW-08-11-G-S-590Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.44000 |
![]() |
DW-08-11-G-S-640Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.44000 |
![]() |
DW-08-11-G-S-665Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.44000 |