| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.535" (13.589mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.130" (3.302mm) |
| Length - Stack Height: | 0.150" (3.810mm) |
| Length - Tail: | 0.255" (6.477mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-05-07-G-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 707 $1.44000 |
![]() |
DW-05-07-G-D-205Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 707 $1.44000 |
![]() |
DW-05-07-G-D-210Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 707 $1.44000 |
![]() |
DW-05-07-G-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 707 $1.44000 |
![]() |
HW-05-09-L-D-300-333Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 674 $1.44000 |
![]() |
HW-05-09-L-D-473-158Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 674 $1.44000 |
![]() |
HW-05-09-L-D-355-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 10POS |
In Stock: 674 $1.44000 |
![]() |
HW-05-09-L-D-380-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 10POS |
In Stock: 674 $1.44000 |
![]() |
HW-04-09-SM-S-440-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 4POS |
In Stock: 659 $1.44000 |
![]() |
DW-04-12-L-D-400-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 630 $1.44000 |