| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 16 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.830" (21.082mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.020" (0.508mm) |
| Length - Stack Height: | 0.700" (17.780mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HDWM-05-58-S-S-385Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.42000 |
![]() |
EW-16-10-T-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.42000 |
![]() |
EW-16-10-T-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.42000 |
![]() |
EW-16-10-T-S-350Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.42000 |
![]() |
EW-16-10-T-S-375Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.42000 |
![]() |
EW-16-10-T-S-393Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.42000 |
![]() |
EW-16-10-T-S-435Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.42000 |
![]() |
DWM-06-53-G-S-225Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 221 $1.42000 |
![]() |
HW-06-17-G-S-251-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 209 $1.42000 |
![]() |
DW-07-20-T-D-805Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.42000 |