| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.535" (13.589mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.110" (2.794mm) |
| Length - Stack Height: | 0.295" (7.493mm) |
| Length - Tail: | 0.130" (3.302mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-13-07-L-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.42000 |
![]() |
DW-16-10-T-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.42000 |
DW-16-10-T-S-450Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.42000 |
|
![]() |
DW-16-10-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.42000 |
![]() |
DW-16-10-T-S-515Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.42000 |
![]() |
DW-16-10-T-S-520Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.42000 |
![]() |
DW-16-10-T-S-550Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.42000 |
![]() |
DW-16-10-T-S-551Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.42000 |
DW-16-10-T-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.42000 |
|
![]() |
DW-16-10-T-S-620Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.42000 |