| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.456" (11.582mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.140" (3.556mm) |
| Length - Stack Height: | 0.172" (4.369mm) |
| Length - Tail: | 0.144" (3.658mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-06-11-T-D-709-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 262 $1.42000 |
![]() |
HW-05-08-T-D-250-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 247 $1.42000 |
![]() |
DW-08-12-G-S-835Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 243 $1.42000 |
![]() |
TW-06-08-T-D-312-102Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.42000 |
![]() |
TW-06-08-T-D-550-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.42000 |
![]() |
TW-06-08-T-D-550-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.42000 |
![]() |
TW-06-08-T-D-550-130Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.42000 |
![]() |
DW-07-19-G-S-905Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 240 $1.42000 |
![]() |
EW-07-19-G-S-860Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 240 $1.42000 |
![]() |
TW-06-08-T-D-583-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 238 $1.42000 |