| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 18 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.630" (16.002mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.167" (4.242mm) |
| Length - Stack Height: | 0.353" (8.966mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-09-15-T-D-465Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.42000 |
![]() |
TW-03-02-L-T-160-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 9POS |
In Stock: 314 $1.42000 |
![]() |
TW-04-05-LM-D-295-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 309 $1.42000 |
![]() |
TW-04-05-LM-D-300-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 309 $1.42000 |
![]() |
TW-04-05-L-D-250-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.42000 |
![]() |
TW-04-05-L-D-260-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.42000 |
![]() |
TW-04-05-L-D-260-135Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.42000 |
![]() |
TW-04-05-L-D-270-105Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.42000 |
![]() |
TW-04-05-L-D-295-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.42000 |
![]() |
TW-04-05-L-D-300-130Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.42000 |