| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 16 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.830" (21.082mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.150" (3.810mm) |
| Length - Stack Height: | 0.350" (8.890mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-08-10-T-D-380Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 374 $1.42000 |
![]() |
EW-08-10-T-D-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 374 $1.42000 |
![]() |
TW-02-07-G-T-475-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 361 $1.42000 |
![]() |
TW-02-07-G-T-515-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 361 $1.42000 |
![]() |
DW-05-13-G-S-450-LL-004Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 348 $1.42000 |
![]() |
HW-06-20-T-D-764-166-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 338 $1.42000 |
![]() |
HW-05-11-G-S-575-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 333 $1.42000 |
![]() |
HW-05-11-G-S-565-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 333 $1.42000 |
![]() |
DW-09-15-T-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.42000 |
![]() |
DW-09-15-T-D-315Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.42000 |