| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.752" (19.101mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.237" (6.020mm) |
| Length - Stack Height: | 0.435" (11.049mm) |
| Length - Tail: | 0.080" (2.032mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-07-G-D-440-135Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.42000 |
![]() |
TW-03-07-G-D-460-145Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.42000 |
![]() |
TW-03-07-G-D-500-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.42000 |
![]() |
TW-03-07-G-D-510-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.42000 |
![]() |
TW-03-07-G-D-520-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.42000 |
![]() |
TW-03-07-G-D-520-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.42000 |
![]() |
DW-06-12-T-D-790-001Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 388 $1.42000 |
![]() |
ZW-10-11-L-S-543-267Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.42000 |
![]() |
EW-10-11-L-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.42000 |
![]() |
DW-07-20-T-D-512Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 375 $1.42000 |