| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.120" (3.048mm) |
| Length - Stack Height: | 0.280" (7.112mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-08-08-S-S-205Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.42000 |
![]() |
DW-10-17-G-S-260Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 444 $1.42000 |
![]() |
DW-10-17-G-S-270Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 444 $1.42000 |
![]() |
DW-10-17-G-S-285Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 444 $1.42000 |
![]() |
HW-04-12-L-D-537-112-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 443 $1.42000 |
![]() |
TW-03-07-G-D-400-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.079 STACK T/H |
In Stock: 410 $1.42000 |
![]() |
TW-03-07-G-D-300-225Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.42000 |
![]() |
TW-03-07-G-D-315-275Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.42000 |
![]() |
TW-03-07-G-D-355-215Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.42000 |
![]() |
TW-03-07-G-D-360-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.42000 |