| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.594" (15.088mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.209" (5.300mm) |
| Length - Stack Height: | 0.285" (7.239mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-06-05-T-D-300-160Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.41000 |
![]() |
TW-06-05-T-D-405-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.41000 |
![]() |
TW-06-05-T-D-440-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.41000 |
![]() |
TW-06-10-T-D-320-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.41000 |
![]() |
DWM-04-61-S-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 239 $1.41000 |
![]() |
DWM-04-61-S-S-763Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 230 $1.41000 |
![]() |
DW-15-10-T-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.41000 |
![]() |
DW-15-10-T-S-590Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.41000 |
DW-15-10-T-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.41000 |
|
![]() |
DW-15-10-T-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.41000 |