| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.565" (14.351mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.165" (4.191mm) |
| Length - Stack Height: | 0.400" (10.160mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-02-08-S-D-420-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.38000 |
![]() |
TW-02-08-S-D-480-085Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.38000 |
![]() |
TW-02-08-S-D-485-085Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.38000 |
![]() |
TW-02-08-S-D-500-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.38000 |
![]() |
TW-02-08-S-D-510-165Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.38000 |
![]() |
TW-02-08-S-D-510-235Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.38000 |
![]() |
TW-02-08-S-D-580-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.38000 |
![]() |
TW-02-08-S-D-590-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.38000 |
![]() |
DW-07-11-T-D-394Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.38000 |
![]() |
DW-07-11-T-D-425Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.38000 |