| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.614" (15.596mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.179" (4.547mm) |
| Length - Stack Height: | 0.175" (4.445mm) |
| Length - Tail: | 0.260" (6.604mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-10-G-D-175-275Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.36000 |
![]() |
TW-03-10-G-D-250-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.36000 |
![]() |
TW-03-10-G-D-275-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.36000 |
![]() |
DW-06-09-G-S-300-LL-004Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 335 $1.36000 |
![]() |
DW-09-16-T-D-235Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.36000 |
![]() |
TW-04-04-LM-D-275-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 309 $1.36000 |
![]() |
DW-07-10-T-D-600-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 301 $1.36000 |
![]() |
HW-06-08-G-S-350-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 296 $1.36000 |
![]() |
HW-06-08-G-S-375-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 296 $1.36000 |
![]() |
TW-04-04-L-D-275-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.36000 |