| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.120" (3.048mm) |
| Length - Stack Height: | 0.580" (14.732mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-07-12-T-D-590Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.36000 |
![]() |
HW-04-10-T-D-497-SM-ASamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 433 $1.36000 |
![]() |
TW-07-02-T-D-120-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 416 $1.36000 |
![]() |
TW-03-06-G-D-225-145Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.36000 |
![]() |
TW-03-06-G-D-255-145Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.36000 |
![]() |
TW-03-06-G-D-290-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.36000 |
![]() |
TW-03-06-G-D-315-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.36000 |
![]() |
TW-03-06-G-D-355-135Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.36000 |
![]() |
TW-03-06-G-D-355-159Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.36000 |
![]() |
TW-03-06-G-D-355-160Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.36000 |