| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.555" (14.097mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.140" (3.556mm) |
| Length - Stack Height: | 0.300" (7.620mm) |
| Length - Tail: | 0.115" (2.921mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-06-04-TM-D-300-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.35000 |
![]() |
HDWM-06-51-G-S-380Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 241 $1.35000 |
![]() |
DWM-04-60-S-S-510Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 239 $1.35000 |
![]() |
DWM-06-53-L-S-335Samtec, Inc. |
CONN BOARD STACKER HDR 6 POS |
In Stock: 236 $1.35000 |
![]() |
DWM-06-53-L-S-276Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.35000 |
![]() |
DWM-06-51-G-S-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.35000 |
![]() |
DWM-06-53-L-S-330Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.35000 |
![]() |
DWM-04-60-S-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 230 $1.35000 |
![]() |
DWM-04-61-G-S-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 230 $1.35000 |
![]() |
DWM-04-61-G-S-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 230 $1.35000 |