| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.630" (16.002mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.148" (3.759mm) |
| Length - Stack Height: | 0.375" (9.525mm) |
| Length - Tail: | 0.107" (2.718mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-11-02-T-S-215-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 11POS |
In Stock: 263 $1.35000 |
![]() |
DW-07-12-G-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 262 $1.35000 |
![]() |
DW-07-12-G-S-850Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 262 $1.35000 |
![]() |
TW-05-12-T-D-570-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 257 $1.35000 |
![]() |
TW-05-12-T-D-550-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 252 $1.35000 |
![]() |
TW-05-12-T-D-650-250Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 252 $1.35000 |
![]() |
TW-05-12-T-D-665-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 252 $1.35000 |
![]() |
TW-05-12-T-D-734-178Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 252 $1.35000 |
![]() |
TW-05-12-T-D-750-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 252 $1.35000 |
![]() |
TW-06-04-T-D-300-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.35000 |