| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.535" (13.589mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.175" (4.445mm) |
| Length - Stack Height: | 0.260" (6.604mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-03-G-D-315-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.35000 |
![]() |
TW-03-03-G-D-315-138Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.35000 |
![]() |
HW-08-08-T-D-295-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 404 $1.35000 |
![]() |
HW-08-08-T-D-300-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 404 $1.35000 |
![]() |
HW-08-08-TM-D-300-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 404 $1.35000 |
![]() |
DW-08-15-T-D-240Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 384 $1.35000 |
![]() |
DW-08-15-T-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 384 $1.35000 |
![]() |
DW-08-15-T-D-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 384 $1.35000 |
![]() |
DW-08-15-T-D-295Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 384 $1.35000 |
![]() |
DW-08-15-T-D-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 384 $1.35000 |