| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.377" (9.576mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.127" (3.226mm) |
| Length - Stack Height: | 0.150" (3.810mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-04-02-L-D-150-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 713 $1.35000 |
![]() |
TW-04-02-L-D-160-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 713 $1.35000 |
![]() |
TW-04-02-L-D-160-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 713 $1.35000 |
![]() |
HW-05-12-G-S-400-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 654 $1.35000 |
![]() |
HW-05-12-G-S-400-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 654 $1.35000 |
![]() |
HW-05-12-G-S-770-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 654 $1.35000 |
![]() |
EW-07-12-G-S-394Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 633 $1.35000 |
![]() |
HW-04-15-L-D-335-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 623 $1.35000 |
![]() |
HW-04-15-L-D-402-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 623 $1.35000 |
![]() |
HW-04-20-G-S-900-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 608 $1.35000 |