| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.535" (13.589mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Stack Height: | 0.225" (5.715mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-06-03-T-D-235-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.32000 |
![]() |
TW-06-03-T-D-280-105Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.32000 |
![]() |
TW-06-03-T-D-300-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.32000 |
![]() |
TW-06-03-T-D-300-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.32000 |
![]() |
TW-06-03-T-D-312-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.32000 |
![]() |
TW-06-03-T-D-315-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.32000 |
![]() |
TW-06-03-T-D-350-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.32000 |
![]() |
HW-12-08-T-S-200-230Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 240 $1.32000 |
![]() |
DWM-04-01-L-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.32000 |
![]() |
DWM-06-01-G-S-240Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.32000 |