| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.465" (11.811mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.165" (4.191mm) |
| Length - Stack Height: | 0.300" (7.620mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-07-10-T-D-375Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.32000 |
![]() |
DW-07-10-T-D-390Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.32000 |
![]() |
DW-07-10-T-D-395Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.32000 |
![]() |
DW-07-10-T-D-472Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.32000 |
DW-07-10-T-D-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.32000 |
|
![]() |
DW-07-10-T-D-525Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.32000 |
![]() |
DW-07-10-T-D-550Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.32000 |
![]() |
DW-07-10-T-D-560Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.32000 |
![]() |
DW-07-10-T-D-562Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.32000 |
![]() |
DW-07-10-T-D-590Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.32000 |