| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.630" (16.002mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.120" (3.048mm) |
| Length - Stack Height: | 0.400" (10.160mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-05-15-L-D-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 619 $1.29000 |
![]() |
EW-07-11-G-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.29000 |
![]() |
EW-07-11-G-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.29000 |
![]() |
DW-06-09-S-S-210Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 586 $1.29000 |
![]() |
DW-06-09-S-S-340Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 586 $1.29000 |
![]() |
DW-06-09-S-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 586 $1.29000 |
![]() |
TW-05-12-L-S-120-315Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 567 $1.29000 |
![]() |
TW-05-12-L-S-120-355Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 567 $1.29000 |
![]() |
TW-05-12-L-S-120-393Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 567 $1.29000 |
![]() |
TW-05-12-L-S-120-789Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 567 $1.29000 |