| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.377" (9.576mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.088" (2.235mm) |
| Length - Stack Height: | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Tail: | 0.089" (2.261mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-06-12-T-D-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 240 $1.26000 |
![]() |
DW-06-12-T-D-806Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 240 $1.26000 |
![]() |
TW-06-02-T-D-250-060Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 229 $1.26000 |
![]() |
DW-15-15-T-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.26000 |
![]() |
DW-15-15-T-S-290Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.26000 |
DW-16-08-T-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.26000 |
|
![]() |
DW-16-08-T-S-225Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.26000 |
![]() |
DW-16-08-T-S-240Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.26000 |
![]() |
DW-16-08-T-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.26000 |
![]() |
DW-16-08-T-S-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.26000 |