| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 5 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.865" (21.971mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.470" (11.938mm) |
| Length - Stack Height: | 0.395" (10.033mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-07-08-T-D-310-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 307 $1.26000 |
![]() |
HW-05-11-T-D-615-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 305 $1.26000 |
![]() |
HW-05-11-T-D-710-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 305 $1.26000 |
![]() |
HW-05-11-T-D-750-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 305 $1.26000 |
![]() |
HW-05-11-T-D-865-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 305 $1.26000 |
![]() |
DW-12-12-T-S-510Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 297 $1.26000 |
![]() |
DW-12-12-T-S-620Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 297 $1.26000 |
![]() |
DW-12-12-T-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 297 $1.26000 |
![]() |
DW-12-12-T-S-626Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 297 $1.26000 |
![]() |
DW-12-12-T-S-660Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 297 $1.26000 |