| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.065" (27.051mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.278" (7.061mm) |
| Length - Stack Height: | 0.787" (20.000mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-05-17-L-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 619 $1.26000 |
![]() |
DW-07-11-G-S-425Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.26000 |
![]() |
DW-07-11-G-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.26000 |
![]() |
DW-07-11-G-S-515Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.26000 |
![]() |
DW-07-11-G-S-544Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.26000 |
![]() |
DW-07-11-G-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.26000 |
![]() |
DW-07-11-G-S-650Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.26000 |
![]() |
DW-07-11-G-S-710Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.26000 |
![]() |
DW-07-11-G-S-580Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 7POS |
In Stock: 607 $1.26000 |
![]() |
TW-05-08-T-D-120-475Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.26000 |