| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.665" (16.891mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.310" (7.874mm) |
| Length - Stack Height: | 0.355" (9.017mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-03-09-G-D-393-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 813 $1.26000 |
![]() |
HW-03-09-G-D-395-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 813 $1.26000 |
![]() |
HW-03-09-G-D-420-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 6POS |
In Stock: 813 $1.26000 |
![]() |
HW-03-20-L-D-353-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 6POS |
In Stock: 796 $1.26000 |
![]() |
TW-05-02-G-S-120-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.26000 |
![]() |
TW-05-02-G-S-120-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.26000 |
![]() |
TW-05-02-G-S-125-050Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.26000 |
![]() |
TW-05-02-G-S-125-160Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.26000 |
![]() |
TW-05-02-G-S-140-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.26000 |
![]() |
TW-05-02-G-S-160-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.26000 |