| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.150" (3.810mm) |
| Length - Stack Height: | 0.750" (19.050mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-03-13-G-D-785Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 887 $1.26000 |
![]() |
EW-03-13-G-D-570Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 6POS |
In Stock: 887 $1.26000 |
![]() |
HW-03-14-G-D-834-366Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 856 $1.26000 |
![]() |
HW-03-14-G-D-946-242Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 856 $1.26000 |
![]() |
DW-04-15-G-D-235Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 834 $1.26000 |
![]() |
DW-04-15-G-D-240Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 834 $1.26000 |
![]() |
DW-04-15-G-D-271Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 834 $1.26000 |
![]() |
DW-04-15-G-D-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 834 $1.26000 |
![]() |
DW-04-15-G-D-276Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 834 $1.26000 |
![]() |
DW-04-15-G-D-295Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 834 $1.26000 |